Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?

7/11/2019
Domácnosti

V poslední době se často zmiňují v různých médiích dodavatelé a distributoři energií. Víte, jaký je vůbec mezi nimi rozdíl a proč by se tyto dva termíny neměly zaměňovat?

 Kdo je dodavatel energie?

Dodavatelem energie je společnost, která dodává silovou elektřinu nebo plyn koncovým zákazníkům. Každý z nás si může zvolit jakého dodavatele chce a který mu nejvíce vyhovuje. V České republice existuje více než 100 dodavatelů elektřiny a plynu na základě platné licence, kterou dodavatelům uděluje ERÚ (Energetický regulační úřad). 

Dodavatel dodává elektřinu nebo plyn domácnostem, podnikatelům a podnikům. Správným výběrem dodavatele můžete ovlivnit celkovou cenu, kterou z elektřinu a plyn platíte. Dalším rozdílem mezi dodavateli, kromě ceny, mohou být i další poskytované služby a řešení. Je důležité zvážit výběr dodavatele a ne se rozhodovat pouze podle ceny. 

Například ALPIQ je tradiční švýcarská společnost a poskytuje nejen výhodnou cenu, ale i další řešení, jako je například uzavření smlouvy i s podpisem přes internet. ALPIQ chce na trhu v České republice působit dlouhodobě a přenést sem své zkušenosti, které získal i v jiných státech Evropy.

Kdo je distributor energie?

Distributoři jsou vlastníci sítí - jednoduše řečeno drátů, kterými se dodává elektřina a trubek kterými plyne plyn. Distributoři také vlastní elektroměry a plynoměry, které měří Vaši spotřebu a jsou pevně daní v oblasti, kde elektřinu a nebo plyn odebíráte. V České republice máme 3 hlavní distributory na plyn a 3 na elektřinu. Cena, která se platí za distribuci je pevně stanovená státem. 

Historicky byly distributorské společnosti propojeny s dodavateli. Z legislativních důvodů a kvůli rovnému přístupu k zákazníkům došlo k rozdělení dodavatelů a distributorů. Dodnes sice velké společnosti mají dodavatelskou i distributorskou část, které ovšem fungují odděleně a působí pouze v rámci koncernu. 

Povinnosti distributora

Distributorská společnost má na starosti údržbu sítí. Proto při jejich opravách a výměnách dochází k občasným odstávkám. Informace o těchto odstávkách jsou vyvěšeny na veřejných prostranstvích a na webových stránkách jednotlivých distributorů. 

Celková cena

Celkovou cenu lze ovlivnit výběrem dodavatele energií a změnou spotřebního chování.

Cena za elektřinu je ze 40% ovlivněná dodavatelem a zbylých 60 % je placeno distributorovi a OTE (Operátorovi trhu). 

U plynu je poměr trochu odlišný. Z celkové částky ceny za plyn připadne 25% distributorovi a OTE (Operátorovi trhu) a 75% dodavateli za plyn.

Zpět na seznam článků
Nejčtenější články
Iamge of Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní article

Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní

12/4/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Rady, jak ušetřit article

Rady, jak ušetřit

11/20/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií? article

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jak snížit účty za elektřinu a plyn? article

Jak snížit účty za elektřinu a plyn?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy

Na našich stránkách používáme cookies. Tyto soubory nám pomáhají s měřením efektivity navštívených stránek a získáváním informací pro to, abychom mohli zlepšit naše produkty, služby a komunikaci