Cena elektřiny (nejen) v roce 2020: Z čeho se skládá a co na ni má vliv?

3/23/2020
Domácnosti

Jak se bude vyvíjet cena elektřiny v průběhu 2020? Ztrácíte se ve sloupcích plných čísel, zkratek a nesrozumitelných pojmů pokaždé, když studujete vyúčtování za elektřinu? Uděláme vám v tom pořádek: Vysvětlíme, z čeho se cena elektřiny skládá a přidáme i výhled na to, jak se budou vyvíjet ceny elektřiny v tomto roce.

Poplatek za systémové služby, distribuční poplatek, silová elektřina, poplatek operátorovi trhu… Také už jste si lámali hlavu luštěním položek, které jsou zahrnuté v ceně elektřiny? My v Alpiqu děláme energii nejen zelenější, ale i jednodušší a levnější. Proto jsme pro vás připravili přehled položek, které tvoří celkovou cenu elektřiny.

Cena elektřiny? To jsou regulovaná, neregulovaná část a daně

Částka, kterou za elektřinu platíte, se skládá hned ze 3 částí. A ty pak tvoří celkovou cenu elektřiny, kterou najdete na vyúčtování:

Cena elektřiny: (Státem) regulovaná část

Tuto část ceny my, jako dodavatel elektřiny, neovlivníme. A složená je hned z několika dílčích poplatků: Největší díl ukousnou distribuční poplatky (každý distributor elektřiny je má jinak vysoké). Součástí je také poplatek za rezervovaný příkon. Jeho výše se odvíjí od hodnoty vašeho hlavního jističe. Součástí regulované části je i příspěvek na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. I jeho výše se počítá podle kapacity hlavního jističe.

V regulované části pak najdete ještě takzvaný poplatek za systémové služby a poplatek Operátorovi trhu s elektřinou. Což je státní podnik, který pomáhá s byrokracií a administrativou při přechodu k jinému dodavateli.

Pokud jste namísto tří posledních poplatků na vyúčtování našli „jen“ řádek označený jako Související služby, pak vězte, že právě pod tímto označením jsou ukryté výše zmíněné poplatky.

Cena elektřiny: Neregulovaná část

Tuhle část ceny za elektřinu ovlivňuje dodavatel, tedy my. A pokud si vyberete správného dodavatele, můžete právě tady ušetřit za elektřinu. Tvořená je cenou za každou odebranou megawatthodinu a pak poplatkem za správu odběrného místa.

Pokud tedy máte pocit, že platíte za elektřinu zbytečně moc, prostudujte nabídky a ceníky elektřiny u jiných dodavatelů, než je váš aktuální. Pokud elektřinou topíte, ohříváte vodu nebo ji intenzívně využíváte při podnikání, určitě má smysl udělat si srovnání cen elektřiny a případně změnit dodavatele.

Poslední a nedílnou složkou ceny jsou daně: Daň za elektřinu a daň z přidané hodnoty.

Ceny „klasické“ a zelené elektřiny: Liší se?

Zájem o zelenou elektřinu, tedy energii získanou z obnovitelných zdrojů, roste. Zelená elektřina je ale obvykle dražší než její „klasická“ alternativa. U Alpiqu to teď ale neplatí: 100 % zelenou elektřinu u nás získáte za cenu elektřiny obyčejné. A k tomu ještě navíc „zelený certifikát“, který garantuje původ elektřiny.

Ceny elektřiny 2020: Rostou?

Každý rok v listopadu stát (respektive Energetický regulační úřad) oznámí změny v cenách v regulované části – pro rok 2020 došlo k nárůstu v průměru o 1,3 %. Na to následně reagovaly dodavatelé elektřiny – a uveřejnili ceny elektřiny 2020 (včetně navýšení státem regulovaných poplatků).

Obecně se dá říci, že cena elektřiny na českém trhu roste. Tak jako na burzách, kde ji dodavatelé nakupují. Na nich ceny elektřiny rostou od konce roku 2018. Výjimkou pak byl konec roku 2019, kdy krátce poklesly.

V Alpiqu se ale nemusíte bát toho, že vám naše ceny přidělají vrásky na čele. V porovnání s největšími dodavateli elektřiny a plynu na českém trhu nabízíme výrazně nižší ceny elektřiny. A to i té zelené. Ostatně, mrkněte se na naše nabídky elektřiny pro domácnosti, podnikatele i velké firmy.

Zpět na seznam článků
Nejčtenější články
Iamge of Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní article

Všichni dodavatelé elektřiny a plynu nejsou stejní

12/4/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Rady, jak ušetřit article

Rady, jak ušetřit

11/20/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií? article

Jaký je rozdíl mezi dodavatelem a distributorem energií?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy
Iamge of Jak snížit účty za elektřinu a plyn? article

Jak snížit účty za elektřinu a plyn?

7/11/2019
Domácnosti
Firmy

Na našich stránkách používáme cookies. Tyto soubory nám pomáhají s měřením efektivity navštívených stránek a získáváním informací pro to, abychom mohli zlepšit naše produkty, služby a komunikaci